Wałcz – podstawowe informacje i atrakcje

Wałcz jest miastem w północno – zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Położone jest ono w środkowej części Pojezierza Południowopomorskiego, nad rzeką Pilą oraz jeziorami – Raduń i Zamkowym. Wałcz znajduje się na Pojezierzu Wałeckim, a jego mniejsza, północno – wschodnia część – na Równinie Wałeckiej. Najbliższymi dużymi miastami są Szczecin, Bydgoszcz oraz Piła.

Wyróżnia się 4 wydzielone części miasta, które w przeszłości były osobnymi miejscowościami. Są nimi: Morzyca, Sosnówka, Olszynka oraz Chrząstkowo.

Będąc w Wałczu, warto odwiedzić miejsca takie, jak:

  • Jezioro Zamkowe – jego powierzchnia wynosi 133 ha. Charakteryzuje się ono wydłużonym kształtem i regularną linią brzegową. W północnej jego części znajduje się przystań żeglarska.
  • Jezioro Raduń – tym, co odróżnia je od innych jezior w naszym kraju, jest znajdujący się nad nim most wiszący – to jedyne takie miejsce w Polsce. Brzegiem Radunia prowadzi czerwony szlak turystyczny prowadzący do Drawieńskiego Parku Narodowego.
  • Aleja Gwiazd Sportu – powstała ona w roku 2013 w ramach projektu „Turystyczne zagospodarowanie nabrzeża jeziora Raduń w Wałczu.” Spacerując po Alei można oglądać wmurowane w chodnik metalowe płytki, z których każda jest poświęcona innemu sportowcowi oraz poczytać informacje o gwiazdach sportu umieszczone na tablicach.
  • Kościół św. Antoniego – budynek ten majestatycznie wznosi się nad Jeziorem Zamkowym. Najcenniejszym jego elementem jest cudowny obraz przedstawiający św. Antoniego. Budowa świątyni trwała 3 lata i rozpoczęła się w 1900 roku.
  • Zabytkowy budynek poczty – mieści się on przy ulicy Kilińszczaków i jest jednym z najbardziej reprezentatywnych obiektów w całym mieście. Budynek jest utrzymany w stylu neogotyckim. W zewnętrznym wystroju na uwagę zasługują przede wszystkim efektowne ornamenty oraz elementy neoromańskie w postaci mozaik.
  • Muzeum Ziemi Wałeckiej – obiekt ten znajduje się w neoklasycystycznym dworku z przełomu XVIII i XIX wieku. Muzeum powstało w 1982 roku i prezentuje zbiory dokumentujące historię ziemi wałeckiej, początki osadnictwa na tych terenach, a także rozwój polityczny oraz kulturalny obszaru. Znajdziemy tu także wyroby rzemiosła artystycznego charakterystyczne dla Wałcza.

Poczytaj także o historii Wałcza.